O emigracji, dla emigracji i dla tych co w Polsce
| < Czerwiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  


środa, 17 października 2007
Ludzie wyjeżdżają, bo tu trudno założyć firmę

Już o 10.00 debata z udziałem przedstawicieli PO, PiS i LiD (warszawska redakcja GW, ul. Czerska 8/10, wstęp wolny). W internecie na gazetawyborcza.pl transmisja na żywo.

Politycy odpowiedzą też na wybrane pytania internautów, którzy wcześniej nagrali się i wrzucili swoje pytania na youtube . Poniżej pytanie dlaczego w Polsce tak trudno założyć firmę, że ludzie wyjeżdżają na Zachód.

wtorek, 16 października 2007
Pytanie z Wysp: Dlaczego w Polsce nie ma związków partnerskich?

Przedstawiciele PO, PiS i LiD spotkają się jutro, czyli wśrodę 17 października na debacie w warszawskiej redakcji GW (ul. Czerska 8/10, wstęp wolny). Początek o 10.00, a koniec ok. 1,5 godziny później. W internecie na gazetawyborcza.pl będzie transmisja na żywo.

Politycy odpowiedzą też na wybrane pytania internautów, którzy wcześniej nagrali się i wrzucili swoje pytania na youtube .

Poniżej pytanie Damiana Domskiego z Wielkiej Brytanii.

Adriana Chodakowska-Grzesińska - redaktor naczelna "Cooltury"

Do powrotu zniechęca oparta na aferach i inwektywach polityka w Polsce, o której prasa zachodnia pisze w sposób - delikatnie ujmując - prześmiewczy - pisze Adriana Chodakowska-Grzesińska, redaktor naczelna „Cooltury” . A już niebawem na blogu opinia Katarzyny Kopacz z Gońca Polskiego.

Trzy rzeczy, które muszą się zmienić w Polsce, aby Polacy chcieli wracać do kraju:
Standard życia w Polsce musi być porównywalny np. do tego w Londynie. Chodzi przede wszystkim o:
1. odpowiednio wysokie zarobki, aby móc pozwolić sobie na urlop w ciepłych krajach, wyjście raz w tygodniu do kina czy teatru.
2. do powrotu zniechęca oparta na aferach i inwektywach polityka w Polsce, o której prasa zachodnia pisze w sposób - delikatnie ujmując - prześmiewczy...
3. tak naprawdę wielu z nas, Polaków w Londynie, nie rozstało się do końca z Polską i żyjemy jedną nogą tu, a drugą tam - w końcu mieszkamy w Unii.
Zauważyłam, że zainteresowanie polityków tzw. nową falą polskiej emigracji wpływa na tutejsze nastroje - coraz więcej ludzi myśli o powrocie do kraju. Ja też zamierzam wrócić, ale dopiero za kilka lat, na razie kupiłam mieszkanie w Warszawie. Jednak zabiegi polityków o głosy emigrantów, w tym rządowa akcja „Powrót", wielu z nas nie przekonują. Sporo osób będzie chciało wybrać najmniejsze zło i tylko dlatego zagłosują.
Sądzę, że dzięki ułatwieniom w zapisach i w dostępie do punktów wyborczych głosujących w Wielkiej Brytanii będzie więcej niż dwa lata temu. Ja waham się z wyborem pomiędzy dwiema partiami.
Co mnie denerwuje w Polsce? Przykro mi, że Polacy mają nadal tak niskie poczucie własnej wartości. Prawdopodobnie dlatego próbują je podreperować atakami i krytyką innych. To smutne, dyskurs polityczny w Polsce jest przygnębiający. Daleko nam do stylu prowadzenia polityki w Anglii.

* Adriana Chodakowska-Grzesińska - redaktor naczelna "Cooltury", polskiego tygodnika w Londynie. Z Polski wyjechała w maju 2004 roku, tydzień po rozszerzeniu Unii. Od razu trafiła do "Cooltury", zaczynała od korekty i reportaży z miasta, po roku pracy została redaktor naczelną. Strona: www.cooltura.co.uk

Jarosław Koźmiński, redaktor "Dziennika Polskiego" w Londynie

Myślę, że 20-30 proc. wyjeżdżających z kraju zostanie na stałe poza granicami Polski. W wypadku Wysp będzie to dobre 300 000 ludzi - mówi Jarosław Koźmiński z „Dziennika Polskiego” .

Co musi zmienić się w Polsce:
1. Po pierwsze Polska powinna być bardziej europejska. Stosować się do norm i standardów, które z sukcesem przestrzegają inne kraje. Dojdziemy do tego, ale ... to kwestia jednego pokolenia.
2. Powinniśmy stawiać na rozwój gospodarczy.
3. Państwo powinno zaufać bardziej swym obywatelom, szczególnie tym samodzielnie myślącym. Ułatwiać ludziom zakładanie i prowadzenie biznesu.
Czy Polacy będą wracać do domu? Myślę, że 20-30 proc. wyjeżdżających z kraju zostanie na stałe poza granicami Polski. W wypadku Wysp będzie to dobre 300.000 ludzi. Pozostali wyjeżdżają z Polski sezonowo , okazjonalnie.
Na kogo zagłosują emigranci? Czy wierzą w zmiany i pójdą na wybory? W zeszłych wyborach w Anglii wygrał Tusk. Polacy na Wyspach są zainteresowani wyborami i myślę, że mogą polityków zaskoczyć frekwencją. Dziś mija termin rejestracji i będzie nieco ponad 50 tys. zgłoszeń.
Co mnie denerwuje w Polsce? Przeszkadza mi brak szacunku do pracy. Cieszy, że na Wyspy przyjeżdża dużo młodych ludzi, dla których etos pracy jest wartością szczególną. Brytyjczycy bardzo to cenią. Ci ludzie - jak to młodzi - chcą pracować, chcą się uczyć, albo powłóczyć po świecie. Szukają sposobu na życie.
Ale są rozpoznawalni, jako dobrzy pracownicy, ambitni i zaradni ludzie. Przestrzegam jednak przed hurraoptymizmem lansowanym przez polskie media. Przeniesienie swej nieporadności życiowej z Polski do Anglii ma często bolesne a w skrajnych wypadkach nawet tragiczne skutki.
Czy wrócę do Polski? Na ten moment i moje 40 lat jest mi tu dobrze, mogę żyć aktywnie w miejscu, które lubię. Pytanie: czy w Lublinie, czy w Londynie? - odpowiedź nasuwa się sama.
Wiem jednak, że za jakiś czas będzie mi odpowiadało co innego. Mam do czego wracać, w perspektywie ten powrót jest.
Ocena zabiegów polityków o emigrantów, w tym rządowej akcji "Powrót"? Wszystkie wypowiedzi spotkały się z dużym zainteresowaniem. Z perspektywy Londynu najważniejszy był Donald Tusk, bo jego wizyta była zorganizowana z największym rozmachem. Ale nikt nie wierzy obiecującym abolicję podatkową. Właściwie wszyscy przedwyborczo obiecują nie tyle abolicję, ile to że się tym zajmą...

* Dziennik Polski to jedyna polskiej gazety codziennej w Londynie (ukazuje się od 1940 r.). Jarosław Koźmiński wyjechał do Anglii pisać doktorat o środowiskach emigracyjnych, rozpoczął pracę na pół etatu, kiedy otrzymał półroczne stypendium postanowił przedłużyć pobyt w Londynie. W "Dzienniku" od ośmiu lat. Strona: www.dziennikpolski.co.uk

14:55, 17wojewodztwo , Sonda
Link Komentarze (5) »
Czym jest 17 województwo?

Tego bloga uruchomiliśmy na sześć dni przed wyborami 2007. Chcemy, aby Siedemnaste województwo było znaczącym głosem nowej (ale i starej) emigracji. Na razie piszą tu głównie dziennikarze Gazety Wyborczej, ale liczymy na nowych autorów - zapraszamy.
Czekamy na Wasze listy 17wojewodztwo@gazeta.pl . Wybrane opinie opublikujemy Gazecie Wyborczej.

13:30, 17wojewodztwo , Od redakcji
Link Komentarze (7) »
1 ... 6 , 7 , 8