O emigracji, dla emigracji i dla tych co w Polsce


Blog > Komentarze do wpisu
Paweł Majewski, apsik.co.uk

Najbardziej w Polsce denerwuje mnie wiara w cudowną moc papierka (byle co, byle pieczątka nawet najmarniejszej uczelni). Zapominamy, że papierek może być przydatny, ale tylko z TALENTEM - pisze Paweł Majewski, z serwisu apsik.co.uk . To pierwszy rozmówca, który przyznał się nam, że w niedzielę zagłosuje na PiS
Co powinno się zmienić w Polsce żeby Polacy zechcieli wracać do kraju?
1. Korupcja i układy.
2. Zarobki.
3. Mentalność.
Czy Polacy wrócą? Polak to taka bestia, że będzie całe życie gadał, że jest źle, więc jedyna opcja aby wrócił to wtedy, kiedy tu mu przestanie się opłacać – czyli już niedługo.
Niewielka część wyspiarskiej emigracji będzie głosować. Typowe. Nie wierzą w zmiany bo zmiany muszą zacząć się od nich (nas) samych.
Ja prawdopodobnie zagłosuję – mimo wszystko – na PiS.
Najbardziej w Polsce denerwuje mnie wiara w cudowną moc papierka (byle co, byle pieczątka nawet najmarniejszej uczelni). Zapominamy, że papierek może być przydatny, ale tylko z TALENTEM i ciężką pracą. Potem wyjazd w prawdziwy świat i... dyplom magistra na ścianie w „zmywaku”. Pomijam związane z tym roszczeniowe podejście do wszystkiego i wszystkich „bo mi się należy”.
Nie wyjechałem z Polski za chlebem. Tu są moje dzieci, moja żona (33 lata mam, żeby nie było). Tu zarabiamy – może nie tak jak byśmy chcieli ale... Powrót rozważamy, ale musi zmienić się mentalność w Polsce. Poza tym jak to pięknie było ujęte w filmie „Sami Swoi” – „gdzie krew i groby nasze...”. Polska to my, ludzie. Polakiem można być wszędzie.
Wypowiedzi polityków kierowane do emigrantów traktuję jako czystą demagogię. Żałosne, szczególnie jak słyszy się je od lewicy.

* Paweł Majewski –  redaktor naczelny English-Polish Information Service,  wyjechał w marcu 2005, w Polsce także pracowałem w mediach ale z drugiej strony barykady, jako artysta. Strona: http://www.apsik.co.uk

czwartek, 18 października 2007, telju

Polecane wpisy

  • Przemysław Pyclik, 'Greenisland.ie'

    To, że nie interesujemy się polityką i życiem publicznym, ułatwia oszukiwanie nas w kampaniach wyborczych i sprawia, że głosujemy na tych, co obiecują coś za da

  • Jakub Świderek, 'Głosik'

    Emigrantom nie potrzeba obietnic polityków, których wiedza o sytuacji przeciętnego polskiego emigranta jest bardzo ograniczona bądź żadna - mówi Jakub Świderek

  • Piotr Sven Dąbrowski, 'ProgressForPoland'

    Myślenie że „My” tu w Polsce wiemy a „Wy" za granicą nie, jest żenujące i prowadzi donikąd - Piotr Sven Dąbrowski z portalu "Progr

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: yanez, *.chello.pl
2007/10/18 14:25:52
Jesli Polacy na emigracji zamierzaja glosowac na PiS, to znaczy ze zupelnie oderwali sie od rzeczywistosci. Lepiej juz niech zostana w JUKEJU czy w innym wesolym kraju gdzie pracuja za polowe stawki - wyspiarzy czy innych (nie)zadowolonych pracodawcow.
-
Gość: , *.icpnet.pl
2007/10/18 15:19:38
Mentalność musi się zmienić. Konserwatywna część społeczeństwa narzuca się nam ze swoimi poglądami, co mnie się bardzo nie podoba. Polska i Irlandia to jedyne kraje, w których aborcja jest zakazana; różnica jest taka, że z Irlandii łatwo wyjechać do UK, a Polaków na takie wycieczki nie stać. To tylko jeden przykład.
-
Gość: , *.acn.waw.pl
2007/10/18 16:50:59
Proszę zajmij się swoimi sprawami na Wyspach i nie urządzaj nam życia w Polsce. Zwłaszcza życia na które ma wpływ paranoja Kaczyńskich. Czy nie potrafisz dostrzec wielkiego kłamstwa w sprawie korupcji? Polega ono na tym, że pod publiczkę przeprowadza się głośne akcje "antykorupcyjne" nie naruszając w niczym prawdziwego źródła korupcji - czyli złego prawa. A to oznacza jedno: czyścimy przyczółki, by bezpiecznie móc samemu korzystać z dorobku poprzedników!
-
anuszka_ha3.agh.edu.pl
2007/10/18 17:09:10
"W Polsce musi się zmienić mentalność"

...Jak mnie wkurzają takie roszczeniowe stwierdzenia. "Się" ma zmienić.My sobie poczekamy i poobserwujemy, a w Polsce mentalność (czyja??) niech "się" zmienia.

Przez takie stwierdzenia przebija przekonanie, że "my" tu za granicą jesteśmy lepsi, a w Polsce zostali sami gorsi i głupsi, co to w porę nie uciekli i którzy absolutnie muszą się zmienić i ucywilizować. To może wrócimy.

Żeby nie było, sama pracuję akurat w tej chwili za granicą i za granicą będę głosować. I nie, nie pracuję na zmywaku, lecz na uniwersytecie.
-
Gość: nie pracujacy na zmywaku mgr inz, *.multiserv.com
2007/10/18 17:22:10
korupcja i uklady mialyby mnie sklonic do wyjazdu? wolne zarty.. glos 'w bialych rekawiczkach' na PO
-
Gość: Michał _Misza_, *.elk.mm.pl
2008/01/26 00:20:31
"Powrót rozważamy, ale musi zmienić się mentalność w Polsce." - znaczy się nie wrócicie. Ani Wasze dzieci. Mentalność to nie jest kwestia 5 czy 10 lat. To nawet nie chodzi o jedno pokolenie. Może wnuki Waszych dzieci wrócą? Ale po co....