O emigracji, dla emigracji i dla tych co w Polsce


Blog > Komentarze do wpisu
Jan Bernacki, poloniauk.com

Obawiam się, że im dłużej Polacy będą przebywali na Wyspach, tym mniej ich wróci do kraju - mówi Jan Bernacki *, serwis poloniauk.com

Co powinno się zmienić w Polsce, aby Polacy zechcieli wracać do kraju?
1. Muszą być wyższe zarobki.
2. Łatwość i szybkość otwierania biznesu - biurokracja powinna przychylnie traktować ludzi z inicjatywą, szczególnie tych co wracają gotówką i chcą ją zainwestować w Polsce.
3. Nie może być quasi-demokracji, w stylu braci Kaczyńskich. Otwartość, a nie zakłamanie, czy zastraszanie sądami i służbami specjalnymi. To dzięki otwartości, liberalnemu podejściu nie będzie łapówkarstwa - tak jak nie ma go w Anglii czy USA.
Obawiam się, że im dłużej Polacy będą przebywali na Wyspach, tym mniej ich wróci do kraju. Na przykład ja nie zamierzam wracać, bo jestem poza krajem 20 lat. Moje dzieci choć mówią po polsku, to już nie czytają i nie piszą w tym języku.
Z naszej sondy wynika, że na wybory pójdzie 48 do 50 proc. mieszkających w Londynie Polaków. Jeśli głosowanie odbyłoby się za pomocą Internetu frekwencja sięgnęłaby nawet 80 proc. Coraz więcej ludzi wierzy, że ich głos jest istotny.
No kogo zagłosuję? Dla mnie jest ważny wizerunek Polski, w Anglii, USA oraz innych krajach. Czuję się Polakiem i troszczę się o nasz kraj. Dlatego zagłosuję na Platformę Obywatelską. Tylko Platforma się sprawdzi. Niedawno w Glasgow i Dublinie był premier Kaczyński i nazwał tych co wyjechali nieudacznikami. Uważam, że to bardzo krzywdzące i niewłaściwe - Polacy tu sobie bardzo dobrze radzą, założyli własne firmy i nie można ich tak określać.
Co mnie najbardziej denerwuje w Polsce? Gdy jestem w Londynie to Sejm i rząd. A w Polsce - chyba najbardziej to, że ludzie nie są szczęśliwi. Chodzi zarówno o sprzedawców w sklepie, urzędników w banku czy kelnerki w restauracji.

* Jan Bernacki - właściciel serwisu poloniauk.com , wyemigrował z Polski w 1986 roku, najpierw do USA, potem do Anglii, od trzech lat zarządza serwisem.

środa, 17 października 2007, telju

Polecane wpisy

  • Przemysław Pyclik, 'Greenisland.ie'

    To, że nie interesujemy się polityką i życiem publicznym, ułatwia oszukiwanie nas w kampaniach wyborczych i sprawia, że głosujemy na tych, co obiecują coś za da

  • Jakub Świderek, 'Głosik'

    Emigrantom nie potrzeba obietnic polityków, których wiedza o sytuacji przeciętnego polskiego emigranta jest bardzo ograniczona bądź żadna - mówi Jakub Świderek

  • Piotr Sven Dąbrowski, 'ProgressForPoland'

    Myślenie że „My” tu w Polsce wiemy a „Wy" za granicą nie, jest żenujące i prowadzi donikąd - Piotr Sven Dąbrowski z portalu "Progr

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: , 213.17.223.*
2008/01/13 17:32:34
...masz kolego racje, w całym zakresie !!!
...ja też oceniam człowieka po czynach, zaradnosci i samym fakcie, ze potrafi się zawsze utrzymać na powierzchni..i to wystarczy.
Jak komuś uda się lepiej to zrobić...to wielkie brawa....!!!
Pozdrawiam z Polski

inz. Edward Bernacki
PS...z jakich okolic pochodzisz ?
00605099@pro.onet.pl
-
Gość: filipekuk, 81.147.12.*
2009/11/16 15:42:34
Niestety zgadzam się z tą wypowiedzią tak jakbym słyszał siebie a też jestem w Anglii . Minęło ponad dwa lata od Pana wypowiedzi a nadal jest aktualna więc nasze nadzieje że PO coś zrobi też się rozwiały a Pan Tusk do Anglii już też nie zagląda bo po co pewnie pojawi się przed wyborami prezydenckimi tylko nie wiem jak będzie przyjęty.
Znam Pana portal poloniauk.com i robicie dużo dobrej roboty tak trzymać i powodzenia na dalsze lata.